ladybacks.com
Releases Results Stats Roster Coaches Schedule REcords & Archives E-Mail Us Track Home Page

Tyson Invitational Agate
Razorback-Tyson Invitational - 2/13/2004 to 2/14/2004
Randal Tyson Track Complex
Univ.of Arkansas--Fayetteville, AR
Women 60 Meter Dash Preliminaries
 1, Chryste Gaines, Nike, 7.30q. 2, Laverne Jones, Oklahoma, 7.32q. 3, Fana 
 Ashby, Auburn, 7.36q. 4, Toyin Olupona, Tennessee, 7.38q. 5, Tremedia Brice, 
 Texas Southe, 7.39q. 6, Ara Towns, Indiana, 7.42q. 7, Tianna Madison, 
 Tennessee, 7.45q. 8, Kerri-Ann Mitchell, Arkansas, 7.50q. 9, Junita Broaddus, 
 Barton Count, 7.51. 10, Shana Robinson, Tulsa, 7.51. 11, judyth kitson, 
 unattached, 7.51. 12, Tamiaka Clarke, Auburn Elite, 7.54. 13, Marshevet 
 Hooker, Texas, 7.55. 14, Emily Maher, Puma Int'l, 7.55. 15, Keenan Gibson, 
 unattached, 7.59. 16, Nina Mayes, Rice, 7.60. 17, Yolanda Goff, Oklahoma, 
 7.62. 18, Virgil Hodge, Tcu, 7.62. 19, Leondra Early, Texas Southe, 7.62. 20, 
 Yvonne Umeh, Rice, 7.63. 21, Karla Marshall, Indiana, 7.65. 22, Jamee Jones, 
 Tcu, 7.65. 23, Donesha Spivey, Barton Count, 7.67. 24, Chiquita Stephens, 
 Mississippi, 7.70. 25, Shaneatra Neely, Arkansas, 7.73. 26, Ananka Clark, 
 Spectrum TC, 7.74. 27, Chiqueta Ellis, Spectrum TC, 7.82. 28, Erica Alston, 
 Barton Count, 7.85. 29, Tiffany Taggert, Mississippi, 7.85. 30, Kasia 
 Williams, Arkansas, 7.86. 31, Lisa Wilson, Houston, 7.89. 32, Trinity Price, 
 unattached, 7.91. 33, India Ransom, Miami, 7.93. 34, Kristen Gambetta, Rice, 
 7.96. 35, Andrea Taylor, Texas Southe, 8.00. 
Women 60 Meter Dash Finals
 1, Fana Ashby, Auburn, 7.30. 2, Laverne Jones, Oklahoma, 7.34. 3, Toyin 
 Olupona, Tennessee, 7.35. 4, Ara Towns, Indiana, 7.41. 5, Tianna Madison, 
 Tennessee, 7.42. 6, Kerri-Ann Mitchell, Arkansas, 7.57. 7, Junita Broaddus, 
 Barton Count, 7.61. 8, Tremedia Brice, Texas Southe, 8.40. 
Women 200 Meter Dash
 1, Veronica Campbell, Arkansas, 22.51. 2, Lauryn Williams, Miami, 23.24. 3, 
 Tremedia Brice, Texas Southe, 23.33. 4, Laverne Jones, Oklahoma, 23.47. 5, 
 Charlette Greggs, Miami, 23.56. 6, Tiandra Ponteen, Florida, 23.57. 7, Junita 
 Broaddus, Barton Count, 23.73. 8, Jerrika Chapple, Texas, 23.75. 9, 
 Lashaunte'a Moore, Arkansas, 23.76. 10, Ashlee Williams, Texas, 23.83. 11, 
 Donita Harmon, Tcu, 23.83. 12, Fana Ashby, Auburn, 23.93. 13, Dominique 
 Darden, Miami, 23.94. 14, Kandice Tucker, Az State, 24.01. 15, Natasha Staten, 
 Texas, 24.02. 16, LaTashia Kerr, Texas, 24.03. 17, Virgil Hodge, Tcu, 24.07. 
 18, Shana Robinson, Tulsa, 24.10. 19, judyth kitson, unattached, 24.20. 20, 
 Chiqueta Ellis, Spectrum TC, 24.25. 21, Karen Shinkins, New Balance-, 24.32. 
 22, Ananka Clark, Spectrum TC, 24.34. 23, Ara Towns, Indiana, 24.37. 24, Emily 
 Maher, Puma Int'l, 24.50. 25, Jennifer Lawson, Tennessee St, 24.51. 26, 
 Donesha Spivey, Barton Count, 24.60. 27, Jamee Jones, Tcu, 24.60. 28, Yolanda 
 Goff, Oklahoma, 24.61. 29, Yvonne Umeh, Rice, 24.63. 30, Julia Vite', SW 
 Missouri, 24.66. 31, Shanea Wilson, Western Kent, 24.70. 32, Leondra Early, 
 Texas Southe, 24.74. 33, LaSonja Collins, Ptc Elite, 24.88. 34, Kandis Bell, 
 Tcu, 24.96. 35, Nina Mayes, Rice, 25.00. 36, Charlene Maddox, Indiana, 25.01. 
 37, Kim Mulkey, Mississippi, 25.06. 38, Chiquita Stephens, Mississippi, 25.06. 
 39, Chinela Davis, Miami, 25.10. 40, Chantelle Willard, Tulsa, 25.21. 41, 
 Rhonda Williams, North Texas, 25.22. 42, Chatney Noble, Tulsa, 25.24. 43, 
 Kristen Gambetta, Rice, 25.37. 44, Latisha Galloway, Texas Southe, 25.80. 45, 
 Rebekah Robinson, Tennessee St, 25.80. 
Women 400 Meter Dash
 1, Tiandra Ponteen, Florida, 52.20. 2, Karen Shinkins, New Balance-, 52.40. 3, 
 Michelle Burgher, Puma Int'l, 52.94. 4, Ronetta Smith, Puma Int'l, 53.02. 5, 
 Gigi Miller, unattached, 53.55. 6, Ginou Etienne, Miami, 53.58. 7, Kerri-Ann 
 Mitchell, Arkansas, 54.04. 8, Veronia Patterson, Barton Count, 54.05. 9, 
 Allison Beckford, unattached, 54.14. 10, Licretia Sibley, Texas Tech, 54.18. 
 11, Cheasa Gibson, SW Missouri, 54.47. 12, Keasha Downer, unattached, 54.77. 
 13, Alyssa Aiken, Texas, 54.86. 14, Deborah Jones, Tcu, 54.91. 15, Natasha 
 Staten, Texas, 54.91. 16, Kitoya Carter, Miami, 55.08. 17, LaTashia Kerr, 
 Texas, 55.13. 18, Dominique Darden, Miami, 55.36. 19, Larissa Bakasa, Tcu, 
 55.47. 20, Keia Watkins, Rice, 55.61. 21, Marquita Davis, Tcu, 55.62. 22, 
 Josanne Lucas, Auburn, 55.65. 23, Stacey Clausing, Indiana, 55.75. 24, Sofi 
 Hildenborg, A C U, 55.79. 25, Markita James, Auburn, 55.98. 26, Kiesha Howard, 
 Houston, 56.14. 27, Aneita Denton, Arkansas, 56.15. 28, Michele Huber, 
 Indiana, 56.28. 29, Mary Still, Mo. Southern, 56.34. 30, Charlene Maddox, 
 Indiana, 56.52. 31, Paula Richardson, Tulsa, 56.53. 32, Kareen Gayle, Auburn, 
 56.67. 33, Rachelle Evans, Texas Tech, 56.67. 34, Christina Hardeman, Az 
 State, 56.68. 35, Amber Hickman, Florida, 56.77. 36, Sophia Jackson, Barton 
 Count, 57.12. 37, Renee Clarke, Houston, 57.22. 38, LaSonja Collins, Ptc 
 Elite, 57.48. 39, Latosha Wallace, Barton Count, 57.49. 40, Jennifer Hunt, 
 Houston, 57.78. 41, Brooklyn Hunt, A C U, 58.01. 42, Nicole Dunn, Miss State, 
 58.43. 43, Sue Ann Bowen, Memphis, 58.44. 44, LaDonna Ray, Indiana, 58.51. 45, 
 Allyson Robertson, Mississippi, 58.74. 46, Terrika Warren, Oklahoma, 58.91. 
 47, Kia James, Miss State, 59.10. 48, Tyrice Curry, Garden City, 59.29. 49, 
 Natasha Franklin, Oklahoma, 59.66. 50, Kim Mulkey, Mississippi, 59.70. 51, 
 Portia Nash, Barton Count, 59.88. 
Women 800 Meter Run Unseeded
 1, Evelyn Dwyer, Texas, 2:08.06. 2, Kameisha Bennett, Tennessee, 2:08.36. 3, 
 Lindsay Hyatt, Tennessee, 2:08.43. 4, Amanda Schommer, Florida, 2:09.09. 5, 
 Carlee Clark, Texas, 2:09.38. 6, Mary Jayne Harrelson, Nike, 2:09.57. 7, 
 Nicola Maye, Oklahoma, 2:09.90. 8, Mindy Sullivan, Tennessee, 2:10.25. 9, 
 Melanie Hardy, Tulsa, 2:10.39. 10, Katie Scarlett, Texas, 2:10.66. 11, 
 bobbette stewart, unattached, 2:11.27. 12, Rachel Ellison, Mississippi, 
 2:11.56. 13, Ashley Groth, Indiana, 2:12.53. 14, Jodi Heyens, Florida, 
 2:13.34. 15, Sarah Reese, Auburn, 2:13.53. 16, Justina Malone, Tcu, 2:14.40. 
 17, Megan Sandler, Rice, 2:15.66. 18, Zita Maglorie, Miss State, 2:15.92. 19, 
 Kristi Cook, Oklahoma, 2:16.49. 20, Clarissa Codrington, SW Missouri, 2:16.87. 
 21, Ruth Camacho, Texas Tech, 2:17.53. 22, Shayna Staton, Barton Count, 
 2:17.56. 23, Anna Reeve, Rice, 2:17.61. 24, Antoinette Gorham, Tennessee, 
 2:17.79. 25, Megan Smith, Rice, 2:19.40. 26, Christina Regan, Florida, 
 2:22.02. 27, Caleen Markland, Ark-Pine Blu, 2:22.15. 28, Latoria Howard, 
 Barton Count, 2:22.73. 29, Latosha Wallace, Barton Count, 2:22.90. 30, Makeya 
 Miller, Tennessee St, 2:23.24. 31, Jennifer Hunt, Houston, 2:23.72. 32, Kelsey 
 Perry, Paradise Val, 2:25.22. 33, Crystal Freeman, Houston, 2:25.26. 34, 
 Benita Bynum, Barton Count, 2:25.51. 35, Lisa Bowles, Oklahoma Sta, 2:25.74. 
 36, Rachel Taff, Mississippi, 2:26.58. --, Alison Erzinger, Oklahoma Sta, DNF. 
Women 1 Mile Run Unseeded
 1, Ruth Waller, McNeese St., 4:48.70. 2, Spring Dawson, Auburn, 4:50.95. 3, 
 Catherine Odell, Oklahoma, 4:53.89. 4, Alicia Valtin, Campbell, 4:55.31. 5, 
 Jessa Chance, Baylor Unive, 4:55.97. 6, Ashleigh Wetzel, Vanderbilt, 4:57.64. 
 7, Kelly Siefker, Indiana, 4:57.94. 8, Cara Nichols, Western Kent, 4:59.16. 9, 
 Calandra Stewart, Tcu, 5:00.41. 10, Monique Ortega, Baylor Unive, 5:01.51. 11, 
 Stefanie Calhoun, Texas Tech, 5:03.37. 12, Olha Kryv'yak, A C U, 5:03.46. 13, 
 Melanie Schultz, Miami, 5:04.17. 14, Shannon Murto, Rice, 5:04.43. 15, Nicole 
 Jaggers, Western Kent, 5:05.69. 16, Mikaela Montell, Tulsa, 5:08.48. 17, 
 Heather Isbell, Tcu, 5:09.13. 18, Mason Cathey, Florida, 5:09.81. 19, Kristin 
 Whitezell, Indiana, 5:11.40. 20, Brittany McGuire, Baylor Unive, 5:12.86. 21, 
 Janay Covington, Houston, 5:14.49. 22, Sereena Harmon, Paradise Val, 5:15.00. 
 23, Helen Kibby, McNeese St., 5:15.01. 24, Rachel Barber, S M U, 5:20.57. 25, 
 Kassandra Fronczyk, Paradise Val, 5:22.38. 26, Julie Perez, Houston, 5:27.41. 
 27, Sharon Palmer, Paradise Val, 5:29.77. 
Women 3000 Meter Run Unseeded
 1, Elizabeth McCalley, Tennessee, 9:46.97. 2, Felicia Guliford, Tennessee, 
 9:52.87. 3, Jessica Southers, Tennessee, 9:54.72. 4, Tracie Akerhielm, Texas 
 Tech, 9:55.22. 5, Jessie Gordon, Arkansas, 10:03.40. 6, Debbie Huss, 
 Vanderbilt, 10:05.99. 7, Carling Cookerly, Florida, 10:07.36. 8, Rhonda 
 Sherrer, La-Monroe, 10:14.28. 9, Nadiyah Humber, Vanderbilt, 10:14.31. 10, 
 Casey DeWitt, SW Missouri, 10:19.29. 11, Ashley Sanders, SW Missouri, 
 10:23.00. 12, Angela Marvin, Baylor Unive, 10:25.23. 13, Catherine Clifford, 
 Oklahoma Sta, 10:25.88. 14, Nessa Paul, McKendree, 10:26.56. 15, Erin Rodrigs, 
 Texas, 10:30.94. 16, Jackie Dubois, Oklahoma, 10:35.65. 17, Sharon Palmer, 
 Paradise Val, 10:42.18. 18, Sarah Selby, unattached, 10:43.11. 19, Michelle 
 Kinney, Miss State, 10:44.55. 20, Joanna Fedick, Oklahoma Sta, 10:45.51. 21, 
 Janay Covington, Houston, 10:49.25. 22, Rebecca Kerr, unattached, 10:49.55. 
 23, Cassie Hana, Miss State, 10:53.54. 24, Erin Jordan, Mississippi, 10:55.61. 
 25, Margaret Jacobs, Paradise Val, 10:59.18. 26, Veronica Ramirez, Houston, 
 10:59.89. 27, Micah Pioreck, Mississippi, 11:21.49. 28, Mallory Hamsher, 
 Mississippi, 11:28.58. 
Women 5000 Meter Run
 1, Sharon Dickie, unattached, 16:30.97. 2, Erika Schneble, Vanderbilt, 
 16:39.27. 3, Kate Gorry, Rice, 16:41.35. 4, Megan Cauble, Tennessee, 16:47.16. 
 5, Laura Jakosky, Arkansas, 16:49.10. 6, Alison Zeinner, Arkansas, 16:53.40. 
 7, Brittany Brockman, Baylor Unive, 17:09.47. 8, Joy Griffith, Miss State, 
 17:10.29. 9, Katie Flaute, Tennessee, 17:21.00. 10, Alayne Thompson, Tcu, 
 17:23.81. 11, Bridget Tidwell, Texas Tech, 17:33.09. 12, Kristen Toney, 
 Western Stat, 17:34.84. 13, Kristin Walter, Texas, 17:35.92. 14, Ashley 
 Caffey, Mo. Southern, 17:48.69. 15, Lauren Pence, Vanderbilt, 17:52.93. 16, 
 Erin Dixon, Baylor Unive, 18:05.01. 17, Laura Kerr, Arkansas, 18:05.78. 18, 
 Amy Huss, Vanderbilt, 18:35.14. --, Megan McCoin, Baylor Unive, DNF. --, Nessa 
 Paul, McKendree, DNF. --, Mina Thorstenson, Miss State, DNF. 
Women 60 Meter Hurdles Preliminaries
 1, Nichole Denby, Texas, 8.08q. 2, Virginia Powell, Southern Cal, 8.25q. 3, 
 Andrea Bliss, Florida, 8.25q. 4, Gigi Miller, unattached, 8.35q. 5, Suzanne 
 Dickenson, unattached, 8.36q. 6, Ashlee Williams, Texas, 8.45q. 7, Makeatha 
 Cooper, Tcu, 8.47q. 8, Alicia Cave, Houston, 8.48q. 9, Amanda Mullins-Hall, 
 Vanderbilt, 8.50. 10, Kasia Williams, Arkansas, 8.52. 11, Octavia Carter, 
 Mississippi, 8.62. 12, Amber Williams, Miami, 8.62. 13, Shaneatra Neely, 
 Arkansas, 8.63. 14, Beyonka McDowell, Arkansas, 8.63. 15, Funmi Jimoh, Rice, 
 8.64. 16, Courtney Johnson, Indiana, 8.72. 17, LaDonna Moore, Oklahoma, 8.79. 
 18, Alyssa Aiken, Texas, 8.83. 19, Brooklyn Hann, Kansas, 8.84. 20, Lorian 
 Price, Indiana, 8.85. 21, Charisse Bacchus, Kansas, 8.94. 22, Quanisha Gerald, 
 Cheeseboroug, 8.96. 23, Mildred Rachel, Tennessee St, 9.00. 24, Shaunette 
 Davidson, Barton Count, 9.01. 25, Sheena Ohlig, Memphis, 9.02. 26, Toya 
 McBride, Mississippi, 9.04. 27, Cicely Williams, Oklahoma, 9.05. 28, Lauren 
 Johnson, Miss State, 9.09. 29, Darcelle McCutcheon, Indiana, 9.11. 30, Jasmine 
 Davis, Rice, 9.14. 31, Tracy Partain, SW Missouri, 9.15. 32, Josetta Brooks, 
 Memphis, 9.20. 33, Rachel Easley, Houston, 9.21. 34, Antish Anderson, 
 Mississippi, 9.22. 35, Ruthann Gairdner, Rice, 9.23. 36, Megan Hawkins, 
 Oklahoma, 9.26. 37, Franziska Lakomy, S M U, 9.27. 38, Amber Wooten, Ark-Pine 
 Blu, 9.29. 39, Liga Klavina, A C U, 9.31. 40, Jamie Walker, Arkansas, 9.31. 
 41, Jaketa West, Houston, 9.38. 42, Cassandra Harding, Memphis, 9.45. 43, 
 Christina Regan, Florida, 9.47. 44, Krystal Ward, Houston, 9.54. 
Women 60 Meter Hurdles Finals
 1, Nichole Denby, Texas, 8.13. 2, Andrea Bliss, Florida, 8.26. 3, Virginia 
 Powell, Southern Cal, 8.27. 4, Ashlee Williams, Texas, 8.32. 5, Makeatha 
 Cooper, Tcu, 8.38. 6, Alicia Cave, Houston, 8.46. 7, Amanda Mullins-Hall, 
 Vanderbilt, 8.47. 8, Kasia Williams, Arkansas, 8.51. 
Women 4x400 Meter Relay
 1, Texas Tech 3:37.04. 2, Auburn 3:38.55. 3, T C U 3:39.56. 4, Arizona State 
 3:39.78. 5, Indiana 3:43.74. 6, Houston 3:44.03. 7, Tennessee State Univ. 
 3:46.57. 8, Tulsa 3:47.53. 9, Vanderbilt 3:47.85. 10, Texas Southern 3:48.25. 
 11, Rice 3:48.46. 12, Mississippi 3:52.47. 13, Oklahoma 4:00.18. 14, Tennessee 
 4:02.75. 
Women Distance Medley
 1, Vanderbilt 11:58.45. 2, Rice 12:07.69. 3, Barton County 13:06.74. 
Women High Jump
 1, Krystle Moss, Florida, 1.83m, (6-00). 2, Shaunette Davidson, Barton Count, 
 1.80m, (5-10.75). 3, Josie Hahn, Vanderbilt, 1.80m, (5-10.75). 4, Nevena 
 Lendel, S M U, 1.75m, (5-08.75). 4, Lacy Wilson, Texas Tech, 1.75m, (5-08.75). 
 6, Kaylah Burks, Auburn, 1.70m, (5-07). 6, Caresir Hamilton, Houston, 1.70m, 
 (5-07). 8, Sondra Rauterkus, Kansas, 1.70m, (5-07). 8, Alesha Stegemoller, S M 
 U, 1.70m, (5-07). 10, Kwonya Ferguson, Barton Count, 1.70m, (5-07). 11, Kelsey 
 Moore, Oklahoma, 1.65m, (5-05). 11, Marie Norrman, S M U, 1.65m, (5-05). 11, 
 Carly Brown, Florida, 1.65m, (5-05). 11, Sarah Bowling, SW Missouri, 1.65m, 
 (5-05). 11, Misty Coley, Texas Tech, 1.65m, (5-05). 16, Michelle Martin, 
 Arkansas, 1.65m, (5-05). 16, Jean Schaffer, Indiana, 1.65m, (5-05). 16, Funmi 
 Jimoh, Rice, 1.65m, (5-05). 16, Lisa Gunderson, Portland Sta, 1.65m, (5-05). 
 16, Sherrie Jackson, Tennessee St, 1.65m, (5-05). 19, Toya McBride, 
 Mississippi, 1.65m, (5-05). 19, Krystal Ward, Houston, 1.65m, (5-05). --, 
 Christina Regan, Florida, NH. --, Jasmine Walls, Miss State, NH. --, Renatta 
 Hendrix, Miss State, NH. --, Nichole Brundage, Houston, NH. --, Amy Seward, 
 Miami, NH. --, Edra Finley, Tennessee, NH. --, Tracy Partain, SW Missouri, NH. 
 --, Antish Anderson, Mississippi, NH. --, Octavia Carter, Mississippi, NH. 
Women Pole Vault
 1, Amy Linnen, unat, 4.19m, (13-09). 2, Andrea Dutoit, unat, 4.19m, (13-09). 
 3, Katie Eckley, A C U, 4.03m, (13-02.50). 4, Erin Anderson, Arkansas, 4.03m, 
 (13-02.50). 5, Dara Altman, Florida, 3.85m, (12-07.50). 6, Jessica Reust, 
 Tennessee, 3.85m, (12-07.50). 7, Jennifer Lincoln, Arkansas, 3.85m, 
 (12-07.50). 8, Laura Rosenberger, Bell Athleti, 3.70m, (12-01.50). 9, Katie 
 Curtis, Auburn, 3.70m, (12-01.50). 9, Leslie Dunlap, Oklahoma, 3.70m, 
 (12-01.50). 9, Dana VanWagner, Florida, 3.70m, (12-01.50). 12, Lindsey Bourne, 
 Okla Unattac, 3.70m, (12-01.50). 13, Kelley Schulz, Texas Tech, 3.70m, 
 (12-01.50). 14, Jennifer Plank, Oklahoma, 3.70m, (12-01.50). 14, Chandra 
 Lacombe, Florida, 3.70m, (12-01.50). 16, Devon Fox, Oklahoma, 3.70m, 
 (12-01.50). 17, Libby Harmon, Kansas, 3.70m, (12-01.50). 18, Jessica Edwards, 
 Houston, 3.55m, (11-07.75). 18, Krista Grantham, Texas Tech, 3.55m, 
 (11-07.75). 20, Val Gorter, A C U, 3.55m, (11-07.75). 20, Ellison Tipton, 
 Indiana, 3.55m, (11-07.75). 20, Jodi Driggers, Arkansas, 3.55m, (11-07.75). 
 20, Dana Rosenbladt, Texas Tech, 3.55m, (11-07.75). 20, Brandi Plyler, 
 Mississippi, 3.55m, (11-07.75). --, Erin Wessely, Kansas, NH. --, Lila French, 
 Bell Athleti, NH. --, Dana Ellis-Buller, Oakley/Brook, NH. --, Sara Reaves, 
 Kansas, NH. --, Kendra Rhyne, Tennessee, NH. --, Abigail Paul, Indiana, NH. 
 --, Michelle Legatt, unattached, NH. --, Jennifer Matthews, Texas A&M, NH. --, 
 Christine Ray, Florida, NH. --, Ashley Stinton, Indiana, NH. 
Women Long Jump
 1, Michelle Sanford, Southern Cal, 6.12m, (20-01). 2, Charisse Bacchus, 
 Kansas, 5.99m, (19-08). 3, Beyonka McDowell, Arkansas, 5.91m, (19-04.75). 4, 
 Haywood Betty-ann, Olympic Deve, 5.83m, (19-01.50). 5, Amber Williams, Miami, 
 5.81m, (19-00.75). 6, Tinishia Johnson, Az State, 5.80m, (19-00.50). 7, Lorian 
 Price, Indiana, 5.69m, (18-08). 8, Chinela Davis, Miami, 5.66m, (18-07). 9, 
 Rhonda Williams, North Texas, 5.64m, (18-06). 10, Franziska Lakomy, S M U, 
 5.61m, (18-05). 11, Tori Polk, Texas Tech, 5.59m, (18-04.25). 11, Edra Finley, 
 Tennessee, 5.59m, (18-04.25). 13, Lauren Johnson, Miss State, 5.50m, 
 (18-00.50). 14, Tiffany Taggert, Mississippi, 5.49m, (18-00.25). 15, Sarah 
 Bowling, SW Missouri, 5.48m, (17-11.75). 16, Jamie Walker, Arkansas, 5.47m, 
 (17-11.50). 16, Lakeisha Martin, Ark-Pine Blu, 5.47m, (17-11.50). 18, Donesha 
 Spivey, Barton Count, 5.44m, (17-10.25). 19, Donnavette Martin, SW Missouri, 
 5.42m, (17-09.50). 20, Liga Klavina, A C U, 5.34m, (17-06.25). 20, Erica 
 Alston, Barton Count, 5.34m, (17-06.25). 22, Antish Anderson, Mississippi, 
 5.24m, (17-02.25). 22, Garnetta Holloway, Vanderbilt, 5.24m, (17-02.25). 24, 
 Christal Waters, McKendree, 5.19m, (17-00.50). 25, Geralda Dukuly, Texas Tech, 
 5.18m, (17-00). 26, Gayle Imran, Portland Sta, 5.14m, (16-10.50). 27, Funmi 
 Jimoh, Rice, 5.08m, (16-08). 28, Amber Bledsoe, Mississippi, 4.99m, 
 (16-04.50). 29, Quanisha Gerald, Cheeseboroug, 4.83m, (15-10.25). 30, Portia 
 Nash, Barton Count, 4.65m, (15-03.25). 
Women Triple Jump
 1, Juliana Perez, unattached, 13.80m, (45-03.50). 2, Teresa Bundy, unattached, 
 13.19m, (43-03.25). 3, Shelly-Ann Gallimore, Auburn, 13.11m, (43-00.25). 4, 
 Paula Ogunbanjo, Oklahoma Sta, 13.01m, (42-08.25). 5, Nicole Whitman, 
 unattached, 12.94m, (42-05.50). 6, Kitoya Carter, Miami, 12.84m, (42-01.50). 
 7, Luan Weekes, SW Missouri, 12.70m, (41-08). 8, Lauren Chesnut, Indiana, 
 12.62m, (41-05). 9, Kwonya Ferguson, Barton Count, 12.52m, (41-01). 10, Sheri 
 Smith, Speed Dynami, 12.51m, (41-00.50). 11, Donnavette Martin, SW Missouri, 
 12.46m, (40-10.50). 12, Amy Seward, Miami, 12.23m, (40-01.50). 13, Caresir 
 Hamilton, Houston, 12.16m, (39-10.75). 14, Stephanie Warren, A C U, 12.06m, 
 (39-07). 15, Brooklyn Hann, Kansas, 12.04m, (39-06). 16, Gayle Imran, Portland 
 Sta, 12.02m, (39-05.25). 17, Latoya Legree, Florida Stat, 11.95m, (39-02.50). 
 18, Geralda Dukuly, Texas Tech, 11.94m, (39-02.25). 19, Brenda Faluade, Miami, 
 11.87m, (38-11.50). 20, LaDonna Moore, Oklahoma, 11.53m, (37-10). 21, Tiffanie 
 Jordan, North Texas, 11.49m, (37-08.50). 22, Cassandra Harding, Memphis, 
 11.29m, (37-00.50). --, Adriene Crenshaw, Oklahoma Sta, ND. --, Lisa Marie 
 Hyman, Memphis, FOUL. --, Edra Finley, Tennessee, FOUL. --, Ychlindria Spears, 
 Texas, FOUL. --, Michelle Sanford, Southern Cal, FOUL. 
Women Shot Put
 1, Kristin Heaston, unattached, 18.01m, (59-01.25). 2, Kimberli Barrett, 
 Florida, 17.48m, (57-04.25). 3, Karen Freberg, Florida, 16.28m, (53-05). 4, 
 LaQuanda Cotten, Florida, 16.03m, (52-07.25). 5, Michelle Carter, Texas, 
 16.03m, (52-07.25). 6, Stacy Martin, Auburn, 15.10m, (49-06.50). 7, Adrienne 
 Moss, Miami, 14.52m, (47-07.75). 8, Halee Prickett, Oklahoma Sta, 14.48m, 
 (47-06.25). 9, Scarlett Ekeroma, Florida, 14.30m, (46-11). 10, Cassaundra Lee, 
 Barton Count, 14.03m, (46-00.50). 11, Tinisha Wesley, Houston, 13.89m, 
 (45-07). 12, Thomas April, Cloud County, 13.84m, (45-05). --, Candice Scott, 
 Florida, ND. --, Sara Vigil, Tennessee, ND. --, Andrea Dalla Rosa, Indiana, 
 ND. --, Jukina Dickerson, Florida, ND. --, Quanisha Gerald, Cheeseboroug, ND. 
 --, Woods Kenitra, Cheeseboroug, ND. --, Ronda Gullatte, Auburn, ND. --, 
 Nicola Wilson, Miss State, ND. --, Megan Scheussler, Texas Tech, ND. --, 
 Nikole Jackson, Barton Count, ND. --, Susan King, Barton Count, ND. --, Zelma 
 Wade, Tcu, ND. --, Jennifer Penrose, Miami, ND. --, Allie Booker, Houston, ND. 
 --, Liga Klavina, A C U, ND. --, Branighan Vann, Oklahoma Sta, ND. --, Akera 
 Lathan, Florida, FOUL. 
Women Weight Throw
 1, Erin Gilreath, Nyac, X23.14m, (75-11). 2, Kimberli Barrett, Florida, 
 21.09m, (69-02.50). 3, LaQuanda Cotten, Florida, 20.55m, (67-05.25). 4, Jukina 
 Dickerson, Florida, 20.35m, (66-09.25). 5, Ariel Brooks, Barton Count, 20.13m, 
 (66-00.50). 6, Stacy Martin, Auburn, 19.66m, (64-06). 7, Karen Freberg, 
 Florida, 19.57m, (64-02.50). 8, Rachel Longfors, Florida, 19.07m, (62-06.75). 
 9, Marie Le Jour-McDonagh, unattached, 18.05m, (59-02.75). 10, Brandy 
 Blackwood, Arkansas, 17.58m, (57-08.25). 11, Jennifer Wynn, Florida, 17.55m, 
 (57-07). 12, Burns Tamara, Cloud County, 17.32m, (56-10). 13, Scarlett 
 Ekeroma, Florida, 17.19m, (56-04.75). --, Crystal Averitt, Miss State, ND. --, 
 Latoria Swindell, Tennessee St, ND. --, Kristi Stillwell, Mississippi, ND. --, 
 Akera Lathan, Florida, ND. --, Megan Cobb, Miami, ND. --, Delisa McClain, 
 Oklahoma Sta, ND. --, Misty Carey, Oklahoma Sta, ND. --, Adrienne Moss, Miami, 
 ND. --, Kelli Eaton, Oklahoma Sta, ND. --, Nicola Wilson, Miss State, ND. --, 
 Cassaundra Lee, Barton Count, ND. --, Olivia Clardy, Texas Tech, ND. --, Ronda 
 Gullatte, Auburn, ND. --, Andrea Dalla Rosa, Indiana, ND. --, Vensherrie 
 Campbell, Vanderbilt, ND. --, Tinisha Wesley, Houston, ND. --, Shayla Bowman, 
 Houston, ND. --, Crystal Stewart, Mississippi, FOUL. --, Allie Booker, 
 Houston, FOUL. --, Sara Vigil, Tennessee, FOUL. 
Men 60 Meter Dash Preliminaries
 1, Demario Wesley, O.D. Wyatt T, 6.66q. 2, Tyson Gay, Arkansas, 6.68q. 3, 
 Shomari Wilson, unattached, 6.72q. 3, Darron Brown, Auburn, 6.72q. 5, DaBryan 
 Blanton, Oklahoma, 6.73q. 6, Rubin Williams, Heritage Tra, 6.73q. 7, Tyrone 
 Edgar, KC CC, 6.74q. 8, Stanford Routt, Houston, 6.75q. 9, Mark Burns, Auburn, 
 6.75. 10, latonel williams, unattached, 6.75. 11, Chaime Breaux, Tcu, 6.76. 
 12, Daniel McLemore, Oklahoma Sta, 6.77. 13, Chauncey Harris, Alabama, 6.78. 
 14, Preston Perry, Houston, 6.79. 15, Mark Foster, Barton Count, 6.81. 16, 
 Jonathon Brown, Western Kent, 6.82. 17, Carey LaCour, Houston, 6.83. 18, Ahmad 
 Jasmine, Florida, 6.84. 19, Nick Johnson, O.D. Wyatt T, 6.84. 20, Christie 
 VanWyk, A C U, 6.84. 21, Ivan Williams, Memphis, 6.84. 22, Kyle Farmer, 
 Florida, 6.84. 23, Jonathan Carter, unattached, 6.85. 24, Ronnie Pines, Barton 
 Count, 6.86. 25, Steven Koehnemann, Az State, 6.86. 26, Eugene Frazier, 
 unattached, 6.86. 27, Brandon Womack, Houston, 6.88. 28, Chris Lawson, 
 Mississippi, 6.89. 29, Cleavon Dillon, Tcu, 6.90. 29, Willie Hordge, Butler 
 Count, 6.90. 31, Tyree Gailes, Texas Tech, 6.91. 32, Elston Cawley, Ptc Elite, 
 6.91. 33, Mavin Bien-Aime, A C U, 6.91. 34, Dante Phillips, Rend Lake, 6.93. 
 35, Dylan Navarre, McNeese St., 6.94. 35, Joel Tudman, Tam-Commerce, 6.94. 37, 
 Browne Irvin, Olympic Deve, 6.94. 38, Andre Grimes, Indiana, 6.95. 39, Jason 
 Craig, Rend Lake, 6.96. 40, Rhoan Sterling, Florida Stat, 6.97. 41, Jason 
 Travis, Bacone Colle, 6.98. 42, Aaron Thompson, Kansas, 6.98. 42, Cedric Nabe, 
 Florida Stat, 6.98. 44, Rodney Pitts, Daii, 6.99. 45, Robert Amedee, Barton 
 Count, 6.99. 46, Reggie Archie, Texas Southe, 7.01. 47, Derrick Taylor, 
 Tam-Commerce, 7.03. 48, Ben Clark, unattached, 7.03. 49, James Whitaker, Texas 
 Southe, 7.03. 50, Paul Telford, Cloud County, 7.04. 51, Ronald Wright, Barton 
 Count, 7.09. 51, Clifford Sparks, Rice, 7.09. 53, Vernon Grant, Oklahoma Sta, 
 7.09. 54, Mike Woods, Memphis, 7.10. 55, Roland Burks, Alabama, 7.11. 56, Mike 
 Isbell, Rend Lake, 7.14. 57, Anthony Acklin, Southern Ill, 7.23. 58, Nicholas 
 Powell, st.kitts and, 7.23. 59, Stephen Taylor, Mississippi, 7.26. 60, Stephen 
 Harbour, Baylor Unive, 7.30. --, Elton Garus-Oab, A C U, FS. --, Wallace 
 Kurvin, Olympic Deve, FS. 
Men 60 Meter Dash Finals
 1, Tyrone Edgar, KC CC, 6.60. 2, Tyson Gay, Arkansas, 6.61. 3, DaBryan 
 Blanton, Oklahoma, 6.66. 4, Mark Burns, Auburn, 6.67. 5, Demario Wesley, O.D. 
 Wyatt T, 6.70. 6, Daniel McLemore, Oklahoma Sta, 6.76. 7, Shomari Wilson, 
 unattached, 6.76. 8, Stanford Routt, Houston, 6.77. 9, Rubin Williams, 
 Heritage Tra, 6.78. 10, Chaime Breaux, Tcu, 6.84. 11, Darron Brown, Auburn, 
 6.88. 
Men 200 Meter Dash
 1, Steven Mullings, Barton Count, 20.72. 2, Wallace Spearmon, Arkansas, 20.74. 
 3, Stanford Routt, Houston, 20.88. 4, Rubin Williams, Heritage Tra, 21.00. 5, 
 Kyle Farmer, Florida, 21.00. 6, latonel williams, unattached, 21.01. 7, Seth 
 Amoo, Az State, 21.10. 8, Reggie Witherspoon, Florida, 21.16. 9, Domenik 
 Peterson, Az State, 21.17. 10, Omar Brown, Arkansas, 21.19. 11, Albert Booker, 
 Texas Tech, 21.22. 12, David Neville, III, Indiana, 21.26. 13, Jonathon Brown, 
 Western Kent, 21.27. 14, Carey LaCour, Houston, 21.41. 15, Chauncey Harris, 
 Alabama, 21.44. 16, Jabari Fields, Tcu, 21.46. 17, Petko Yankov, Cent.Mo.St., 
 21.54. 18, Ahmad Jasmine, Florida, 21.56. 19, Jason Craig, Rend Lake, 21.56. 
 20, Crieghton Kiper, Arkansas, 21.61. 21, Ivan Williams, Memphis, 21.63. 22, 
 Leroy Dixon, KC CC, 21.67. 23, Preston Perry, Houston, 21.71. 24, Brian 
 Dzingai, Florida Stat, 21.79. 25, Rhoan Sterling, Florida Stat, 21.80. 25, 
 Kevin Arthurton, st.kitts and, 21.80. 27, Jermaine Barton, Barton Count, 
 21.86. 28, Mark Foster, Barton Count, 21.87. 29, Chaime Breaux, Tcu, 21.92. 
 30, Chris Lawson, Mississippi, 21.98. 31, Robert Amedee, Barton Count, 22.00. 
 32, Ben Clark, unattached, 22.05. 33, Mark Gregory, Mississippi, 22.06. 34, 
 Andre Grimes, Indiana, 22.10. 35, Kevin O'Sadnick, Cent.Mo.St., 22.13. 36, 
 Cedric Nabe, Florida Stat, 22.15. 37, Derek Logan, North Texas, 22.27. 38, 
 Dylan Navarre, McNeese St., 22.29. 39, Stephen Harbour, Baylor Unive, 22.29. 
 40, Paul Telford, Cloud County, 22.32. 41, Brandon Bibbs, Garden City, 22.34. 
 42, Chandon O'Neal, unattached, 22.42. 43, Ronald Wright, Barton Count, 22.44. 
 44, Alex Ingram, Cloud County, 22.57. 45, Rodrae White, Johnson Coun, 22.61. 
 46, Clifford Sparks, Rice, 22.64. 47, Wallace Kurvin, Olympic Deve, 22.68. 48, 
 Josh Scott, Oklahoma, 22.71. 49, Stephen Taylor, Mississippi, 22.81. 50, 
 Cardell Glover, Paradise Val, 22.95. 51, James Clark, Una-Okla. At, 23.04. 52, 
 Nicholas Powell, st.kitts and, 23.21. 53, Mike Trexler, unattached, 25.68. --, 
 Andre Douglas, North Texas, DQ. 
Men 400 Meter Dash
 1, Sofiane Labidi, unattached, 45.93. 2, Ato Modibo, Auburn Elite, 46.65. 3, 
 Zsolt Szeglet, unattached, 46.76. 4, Sanjay Ayre, Auburn Elite, 46.87. 5, 
 LaBronze Garrett, Holyfield In, 47.05. 6, LaBoris Bean, Ptc Elite, 47.10. 7, 
 Lueroy Colquhoun, Puma Int'l, 47.22. 8, Sekou Clarke, Florida, 47.24. 9, 
 Sanderlei Parrela, Brazil, 47.25. 10, David Neville, III, Indiana, 47.35. 11, 
 Franz Bernard, Mississippi, 47.45. 12, Stefan Pastor, Florida, 47.58. 13, 
 Tyler Kemmerer, Harding, 47.62. 14, Michael McDonald, Limited Addi, 47.65. 15, 
 Stephen Fitch, Az State, 47.67. 16, Brett Wilson, Tcu, 47.87. 17, Delt 
 Cockrell, A C U, 48.02. 18, Schafer Sherrer, Barton Count, 48.08. 19, Ben 
 Wiggins, Rice, 48.09. 20, Austin Hunter, Memphis, 48.23. 21, Ricardo Johnson, 
 A C U, 48.29. 22, Dwayne Bell, Tcu, 48.32. 23, Joel Pile, KC CC, 48.32. 24, 
 Marcus Dillon, Barton Count, 48.34. 25, Andretti Bain, unattached, 48.41. 26, 
 David Turner, North Texas, 48.45. 27, Josh Childs, Tulsa, 48.55. 28, Matt 
 Stewart, Texas Tech, 48.58. 29, Terrance McBride, Daii, 48.84. 30, Demondrick 
 Shumaker, Mississippi, 48.86. 31, Willie Davis, Southern Ill, 48.87. 32, 
 Chason Pompey, Arkansas, 48.87. 33, Justin Alberts, SW Missouri, 48.91. 34, 
 Cornilus Price, Tam-Commerce, 48.99. 35, Kendrick Young, Limited Addi, 49.08. 
 36, Che Chavez, Tcu, 49.08. 37, Clinton Fletcher, Mississippi, 49.30. 38, Kao 
 Wokoma, Mississippi, 49.34. 39, Kirk Tyner, Cent.Mo.St., 49.42. 40, Vincent 
 Mass, Texas Southe, 49.46. 41, Darryl Williams, Texas Southe, 49.51. 42, 
 Nicholas Garza, Houston, 49.59. 43, Dixley Simms, KC CC, 49.64. 44, Adrian 
 Crichlow, KC CC, 49.67. 45, Herman Clarke, Ark-Pine Blu, 49.96. 46, LeMuel 
 Clayborn, Alabama, 50.40. 47, Arthur Cox, North Texas, 50.41. 48, Andre Shell, 
 Ark-Pine Blu, 50.61. 49, Kevin Arthurton, st.kitts and, 50.63. 50, Anthony 
 Robinson, Portland Sta, 50.87. 51, Marvin Essor, A C U, 51.86. --, Gregory 
 Johnson, Ptc Elite, FS. --, Sean Campbell, Florida Stat, DNF. 
Men 800 Meter Run Unseeded
 1, Abraham Ekal, S M U, 1:52.28. 2, Harun Iman, unat, 1:53.16. 3, Aaron 
 Redman, Rice, 1:53.42. 4, Giscard Titus, Florida Stat, 1:53.61. 5, Tony 
 Williams, KC CC, 1:54.11. 6, Lukas Musil, S M U, 1:54.14. 7, Travis Mack, SW 
 Missouri, 1:54.35. 8, Cassidy Smith, unattached, 1:54.37. 9, Russell Hollis, 
 Indiana, 1:54.56. 10, Curtis McBride, Alabama, 1:54.63. 11, Jabari Johnson, 
 Texas Southe, 1:55.10. 12, Justin Pitchford, Butler Count, 1:55.16. 13, Alex 
 Winstel, Houston, 1:55.24. 14, David Wittenmyer, Arkansas, 1:55.35. 15, James 
 Wanjiku, Oklahoma Sta, 1:55.45. 16, Michael Mentz, Memphis, 1:55.51. 17, 
 Adrian Ludwig, Kansas, 1:55.55. 18, Alex Amodeo, Auburn, 1:56.01. 19, Shelldon 
 Williams, Barton Count, 1:56.02. 20, Lee Porter, North Texas, 1:56.06. 21, 
 Mike Hendry, unat, 1:56.30. 22, Stephen Downey, S M U, 1:56.73. 23, Robert 
 Stevenson, Barton Count, 1:57.01. 24, Ryan McMullin, Auburn, 1:57.14. 25, 
 Abraham Shaposhnik, Memphis, 1:57.19. 26, Brad Dittoe, Arkansas, 1:57.29. 27, 
 Chris Kozacek, Paradise Val, 1:57.67. 28, Marcus Santi, Una-Nashvill, 1:58.49. 
 29, Chris White, Houston, 1:59.63. 30, Allan Haye, Ark-Pine Blu, 1:59.85. 31, 
 Devin Darnall, Mississippi, 2:00.41. 32, Gregory Johnson, Ptc Elite, 2:01.17. 
 33, Mark Brehm, Paradise Val, 2:01.18. 34, Ross Tilghman, SW Missouri, 
 2:02.83. 35, Demarco Potts, Mississippi, 2:03.74. --, Josef Rous, S M U, DNF. 
Men 1 Mile Run Unseeded
 1, Przemek Bobrowski, Harding, 4:09.06. 2, Bo Price, Baylor Unive, 4:09.09. 3, 
 Martin Okello, A C U, 4:10.47. 4, Szilard Toth, Memphis, 4:10.97. 5, Istvan 
 Kerekjarto, Memphis, 4:11.72. 6, McCabe Sean, Oklahoma Sta, 4:12.52. 7, Sala 
 Hussein, Oklahoma, 4:12.82. 8, T. Jay Sanderson, SW Baptist, 4:14.49. 9, 
 Robert Goodwin, McNeese St., 4:14.63. 10, Jason Coleman, Oklahoma, 4:15.29. 
 11, David Ryan, Paradise Val, 4:15.46. 12, Jake Raines, Barton Count, 4:16.95. 
 13, Tyler Stanfield, Alabama, 4:17.46. 14, Travis Feltner, unat, 4:17.53. 15, 
 Sesar Figueroa, Houston, 4:18.22. 16, Brandon Schmidt, Paradise Val, 4:18.89. 
 17, Josephat Waweru, Alabama, 4:18.92. 18, Mark Hagenhoff, SW Missouri, 
 4:19.39. 19, Scott Swearingen, Western Stat, 4:21.02. 20, Kyle Cleveland, 
 Alabama, 4:21.90. 21, Tyler Campbell, Oklahoma Sta, 4:22.06. 22, David 
 Jankowski, Oklahoma Sta, 4:22.12. 23, Robert Stevenson, Barton Count, 4:22.35. 
 24, Rob Duncan, Southern Ill, 4:22.93. 25, Alex Winstel, Houston, 4:23.17. 26, 
 David Harris, Tcu, 4:23.72. 27, Dustin Hicks, unat, 4:23.98. 28, Abraham Ekal, 
 S M U, 4:25.52. 29, Hunter Sheldon, Southern Ill, 4:29.37. 30, Patrick Morgan, 
 Barton Count, 4:29.53. 
Men 3000 Meter Run Unseeded
 1, Andrew Heath, Auburn, 8:19.22. 2, Benson Cheserek, Texas Tech, 8:19.50. 3, 
 Tyler Hill, unat, 8:20.33. 4, Daniel Parker, Florida, 8:25.37. 5, David 
 Jankowski, Oklahoma Sta, 8:26.05. 6, Brian Ehlis, Oklahoma Sta, 8:27.99. 7, 
 Sesar Figueroa, Houston, 8:29.48. 8, Patrick Mouser, Auburn, 8:29.57. 9, 
 Nathan Purcell, Indiana, 8:29.80. 10, Charlie Koeppen, Indiana, 8:30.53. 11, 
 Tyler Campbell, Oklahoma Sta, 8:30.60. 12, Chase Feltner, unat, 8:31.02. 13, 
 Daniel Kanyaruhuru, Paradise Val, 8:35.60. 14, Blake Culp, Oklahoma, 8:36.30. 
 15, Jake Raines, Barton Count, 8:36.58. 16, Tony Camareno, SW Missouri, 
 8:38.79. 17, Rob Morrow, Baylor Unive, 8:42.14. 18, Ryan Ripley, Oklahoma Sta, 
 8:43.52. 19, Ricky Alvarez, Rend Lake, 8:44.82. 20, Kevin Doran, SW Missouri, 
 8:46.00. 21, Rey Alvarez, Rend Lake, 8:48.04. 22, Doron Giat, Southern Ill, 
 8:48.29. 23, Brent Henson, Houston, 8:49.28. 24, Frank Ngeno, Texas Tech, 
 8:49.44. 25, Noah Moos, unattached, 8:50.34. 26, Todd Fayant, Alabama, 
 8:52.31. 27, Gaiting Kara, Alabama, 8:52.42. 28, Szabi Karadi, Memphis, 
 8:52.47. 29, Michael Breshears, SW Missouri, 8:52.82. 30, Patrick Morgan, 
 Barton Count, 8:55.41. 31, Jorge Machado, Paradise Val, 8:55.84. 32, Justin 
 Jernigan, Mississippi, 9:02.33. 33, Joel Maiyo, McKendree, 9:02.65. 34, Evans 
 Kiburu, Ark-Pine Blu, 9:13.07. 35, Charlie Bromley, Oklahoma Sta, 9:21.49. 36, 
 Jason Parr, Barton Count, 9:35.19. 
Men 5000 Meter Run Unseeded
 1, Scott Wietecha, Harding, 14:30.87. 2, Marcel Hewamudalige, Rice, 14:31.51. 
 3, Kevin McDonough, Alabama, 14:32.56. 4, brian lyons, Mo. Southern, 14:42.38. 
 5, Tommy Neal, SW Missouri, 14:43.50. 6, Cole Dailey, Houston, 14:47.75. 7, 
 Brent Schneider, Florida, 14:49.47. 8, petri kykyri, Mo. Southern, 14:49.78. 
 9, Jimmy Buchanan, Oklahoma, 14:51.97. 10, craig rhoades, Mo. Southern, 
 14:57.63. 11, andrew smith, McKendree, 15:17.88. 12, John Hamilton, Western 
 Stat, 15:33.24. 
Men 60 Meter Hurdles Preliminaries
 1, Michael Thomas, Arkansas, 7.69q. 2, Chris Phillips, Nike, 7.70q. 3, 
 Dominque Arnold, unattached, 7.76q. 4, Josh Walker, Florida, 7.84q. 5, Antwon 
 Hicks, Mississippi, 7.86q. 6, Peter Coghlan, New Balance-, 7.88q. 7, Dexter 
 Faulk, Barton Count, 7.90q. 8, Micah Harris, Holyfield In, 7.92q. 9, Rickey 
 Harris, Florida, 7.93. 10, Kerron Clement, Florida, 7.94. 11, Tim Bogdanof, 
 unattached, 7.96. 12, Maurice Smith, Auburn, 8.00. 13, Byron Gibson, Alabama, 
 8.00. 14, Kelvin Harris, unattached, 8.01. 15, Joey Scott, Ptc Elite, 8.01. 
 16, Daniel Kiss, Memphis, 8.02. 17, Emmanuel Daux, Southern Ill, 8.06. 18, 
 Nathaniel Garcia, Tcu, 8.06. 19, Milton Manson, Houston, 8.07. 20, Andrew 
 Carruthers, Houston, 8.08. 21, Stephanos Ioannou, Indiana, 8.13. 22, Dior 
 Lowry, Barton Count, 8.14. 23, Rolandis Nash, SW Missouri, 8.16. 24, Edwin 
 Billot, McNeese St., 8.19. 25, Marcus Lesley, Rend Lake, 8.21. 26, Ronnie 
 Broadnax, Houston, 8.22. 27, Aaron Thompson, Kansas, 8.22. 28, Anthony Acklin, 
 Southern Ill, 8.24. 29, Dermillo Wise, Cloud County, 8.25. 30, Stephon 
 Greenlee, A C U, 8.28. 31, John McDowell, Mississippi, 8.29. 32, David Wright, 
 Oklahoma, 8.33. 33, Marcus Siwemuka, Alabama, 8.39. 34, Sheldon Denson, 
 Tam-Commerce, 8.40. 35, Ben Wiggins, Rice, 8.43. 36, Christopher Bethal, 
 McKendree, 8.45. 37, Curtis Carpenter, Barton Count, 8.46. 38, Shawon Harris, 
 Texas Tech, 8.51. 39, Keith Baker, Alabama, 8.53. 40, Preston Taylor, Memphis, 
 8.58. 41, Aki Heikkinen, Texas Tech, 8.74. 42, Nate Boudreaux, La-Monroe, 
 8.84. --, Irving Stills, KC CC, DNF. 
Men 60 Meter Hurdles Finals
 1, Josh Walker, Florida, 7.67. 2, Antwon Hicks, Mississippi, 7.71. 3, Chris 
 Phillips, Nike, 7.72. 4, Dexter Faulk, Barton Count, 7.75. 5, Micah Harris, 
 Holyfield In, 7.75. 5, Michael Thomas, Arkansas, 7.75. 7, Rickey Harris, 
 Florida, 7.85. 8, Peter Coghlan, New Balance-, 7.86. 9, Tim Bogdanof, 
 unattached, 7.93. 10, Kerron Clement, Florida, 7.96. 11, Byron Gibson, 
 Alabama, 8.00. 12, Kelvin Harris, unattached, 8.01. 13, Maurice Smith, Auburn, 
 8.05. 14, Joey Scott, Ptc Elite, 8.13. 
Men 4x400 Meter Relay
 1, Holyfield International 3:07.61. 2, Texas Tech 3:09.41. 3, Rend Lake 
 3:10.94. 4, Abilene Christian 3:11.28. 5, Mississippi 3:11.85. 6, Barton 
 County 3:13.92. 7, North Texas 3:15.27. 8, Cent.Mo.St. 3:15.34. 9, Memphis 
 3:15.40. 10, KC CC 3:15.86. 11, Texas Southern 3:16.12. 12, Tulsa 3:16.15. 13, 
 Arkansas 3:17.40. 14, Oklahoma 3:19.09. 15, Harding 3:19.71. 16, Garden City 
 Community Col 3:22.77. --, Ark-Pine Bluff DNF. 
Men Distance Medley
 1, La-Monroe 10:14.06. 2, Barton County 10:44.36. --, Okla State DNF. 
Men High Jump
 1, Marcus Harris, Texas Southe, 2.20m, (7-02.50). 2, Mickael Hanany, S M U, 
 2.20m, (7-02.50). 3, Chris Peoples, Tcu, 2.17m, (7-01.50). 4, Einar 
 Hjartarson, S M U, 2.14m, (7-00.25). 5, Mike Morrison, Florida, 2.14m, 
 (7-00.25). 5, Jesse Williams, Southern Cal, 2.14m, (7-00.25). 7, Kingsley 
 Idemudia, Texas Southe, 2.10m, (6-10.75). 8, Tristian Whitley, Houston, 2.10m, 
 (6-10.75). 9, Corey Oldham, Arkansas, 2.10m, (6-10.75). 10, Chad Pharis, Texas 
 Tech, 2.05m, (6-08.75). 10, Freddy Rule, Southern Ill, 2.05m, (6-08.75). 12, 
 Gabe Warren, Alabama, 2.05m, (6-08.75). 13, Joe Squittieri, Florida, 2.05m, 
 (6-08.75). 14, Greg Martin, Arkansas, 2.05m, (6-08.75). 15, Brett Terp, 
 Kansas, 2.05m, (6-08.75). 16, Jon McMillian, Oklahoma, 2.00m, (6-06.75). 17, 
 Jordan Davis, Florida, 2.00m, (6-06.75). 18, Ivan Varbanov, Cent.Mo.St., 
 2.00m, (6-06.75). 18, Tre' Hutchinson, Texas Southe, 2.00m, (6-06.75). 18, Jay 
 Lindsey, Florida, 2.00m, (6-06.75). --, Edwin Billot, McNeese St., NH. --, 
 Kris Glenn, Oklahoma, NH. --, Alex Harris, Florida, NH. --, Jason Busby, 
 Memphis, NH. 
Men Pole Vault
 1, Jared Thornhill, Texas Tech, 5.31m, (17-05). 2, Robin Hanna, Una-Oklahoma, 
 5.10m, (16-08.75). 3, Scott Martin, Oklahoma, 5.10m, (16-08.75). 4, Justin 
 Sutton, Texas A&M, 5.10m, (16-08.75). 5, P.J. Brown, Arkansas, 5.10m, 
 (16-08.75). 6, Brian Rohrer, Alabama, 4.95m, (16-02.75). 6, Sage Thames, Texas 
 Tech, 4.95m, (16-02.75). 8, Alex Cantu, Houston, 4.80m, (15-09). 8, Spencer 
 Frame, unat, 4.80m, (15-09). 8, Daniel Patton, Houston, 4.80m, (15-09). 8, 
 Ashton Davis, Auburn, 4.80m, (15-09). 8, Morry Sanders, Arkansas Vau, 4.80m, 
 (15-09). 8, Cory Aguilar, A C U, 4.80m, (15-09). 8, Cameron Nott, McNeese St., 
 4.80m, (15-09). 15, Jimmy Duke, Arkansas, 4.80m, (15-09). 15, Ron Veillon, 
 Houston, 4.80m, (15-09). 17, Gordy Sasser, Arkansas Vau, 4.80m, (15-09). 17, 
 Garrett Penton, Florida, 4.80m, (15-09). 17, Chris Ashcraft, Texas Tech, 
 4.80m, (15-09). --, Andre Bertrand, McNeese St., NH. --, Todd Bourgeuois, 
 McNeese St., NH. --, Joel Dougherty, McMichael At, NH. --, Jake Wiseman, 
 Indiana, NH. --, Alex Kelsey, Johnson Coun, NH. --, Matt Votgner, Alabama, NH. 
 --, Jason Myers, Houston, NH. --, Rob Coffman, Tcu, NH. 
Men Long Jump
 1, Mike Morrison, Florida, 7.60m, (24-11.25). 2, Alex Harris, Florida, 7.55m, 
 (24-09.25). 3, Shantel Glass, Mississippi, 7.35m, (24-01.50). 4, Yevgen 
 Pashchenko, A C U, 7.27m, (23-10.25). 5, Charles Bailey, Mississippi, 7.25m, 
 (23-09.50). 6, Dermillo Wise, Cloud County, 7.20m, (23-07.50). 7, Derrik 
 Brown, McNeese St., 7.19m, (23-07.25). 8, Cory Cosby, Oklahoma, 7.12m, 
 (23-04.50). 9, Kiwan Lawson, Indiana, 7.05m, (23-01.75). 10, Brandon Womack, 
 Houston, 7.04m, (23-01.25). 11, Brandon Atkinson, Mississippi, 6.98m, (22-11). 
 12, Brent Little, Southern Ill, 6.96m, (22-10). 13, Terry Nurse, SW Missouri, 
 6.89m, (22-07.25). 14, Tommy Deveraux, Oklahoma Sta, 6.87m, (22-06.50). 14, 
 Corey Dowden, Rend Lake, 6.87m, (22-06.50). 16, David Walker, Barton Count, 
 6.75m, (22-01.75). 17, Robert Smith, Oklahoma, 6.73m, (22-01). 18, Frankie 
 Wright, Barton Count, 6.64m, (21-09.50). 19, Sharp Matt, Oklahoma Sta, 6.61m, 
 (21-08.25). 19, Clifton Eddington, Texas Tech, 6.61m, (21-08.25). 19, Barrett 
 Saunders, Kansas, 6.61m, (21-08.25). 22, Wasim Walker, McKendree, 6.55m, 
 (21-06). 23, Romone Johnson, Bacone Colle, 6.52m, (21-04.75). 24, Aki 
 Heikkinen, Texas Tech, 6.49m, (21-03.50). 25, Lee Curry, Cloud County, 6.32m, 
 (20-09). 26, David Walstead, McKendree, 6.16m, (20-02.50). 27, Jimmy Joseph, 
 Garden City, 6.11m, (20-00.50). 28, Andrew Sudduth, Johnson Coun, 6.08m, 
 (19-11.50). --, Rufus Williams, Houston, FOUL. --, Wallace Spearmon, Arkansas, 
 FOUL. 
Men Triple Jump
 1, Hughes Gregory, unattached, 16.08m, (52-09.25). 2, Lester Smith, 
 unattached, 15.80m, (51-10). 3, Ben Washington, A C U, 15.53m, (50-11.50). 4, 
 Brandon Atkinson, Mississippi, 15.41m, (50-06.75). 5, John Jackson, Tcu, 
 15.10m, (49-06.50). 6, Willie Johnson, Florida Stat, 15.07m, (49-05.50). 7, 
 Jason Powell, Rice, 15.07m, (49-05.50). 8, Robert Smith, Oklahoma, 15.03m, 
 (49-03.75). 9, Errol Hickenbottom, Alabama, 14.98m, (49-01.75). 10, Clifton 
 Eddington, Texas Tech, 14.80m, (48-06.75). 11, Andre Flethcer, Texas Southe, 
 14.68m, (48-02). 12, Frankie Wright, Barton Count, 14.64m, (48-00.50). 13, 
 Corey Dowden, Rend Lake, 14.62m, (47-11.75). 14, Devon Fanfair, Rice, 14.40m, 
 (47-03). 15, Wasim Walker, McKendree, 14.35m, (47-01). 15, Javon Busby, 
 Memphis, 14.35m, (47-01). 17, Joseph Dickens, Ark-Pine Blu, 14.29m, 
 (46-10.75). 18, Stephane Richard, Kansas, 14.02m, (46-00). --, Ivan Varbanov, 
 Cent.Mo.St., FOUL. --, Lee Curry, Cloud County, FOUL. --, Dayton Johnson, 
 Southern Ill, FOUL. --, Rafeeq Curry, Florida Stat, FOUL. --, Mickael Hanany, 
 S M U, FOUL. 
Men Shot Put
 1, Christian Cantwell, Nike, 20.35m, (66-09.25). 2, Hannes Hopley, S M U, 
 19.00m, (62-04). 3, Edis Elkasevic, Auburn, 18.05m, (59-02.75). 4, Johnathan 
 Reeves, Houston, 17.20m, (56-05.25). 5, Ryan McIntyre, Florida, 17.18m, 
 (56-04.50). 6, Raigo Toompuu, Western Kent, 17.02m, (55-10.25). 7, Matt 
 McKinney, S M U, 16.54m, (54-03.25). 8, Gaute Myklebust, Memphis, 16.52m, 
 (54-02.50). 9, Cory Martin, Auburn, 16.48m, (54-01). 10, Lucas Mireles, 
 Houston, 16.30m, (53-05.75). 11, Mike Minton, Indiana, 16.27m, (53-04.50). --, 
 P.J. Coselli, Mississippi, ND. --, Luke Stadel, Rice, ND. --, Steven Boozer, 
 Alabama, ND. --, Norbert Gulyas, Memphis, ND. --, Kelly Jackson, Barton Count, 
 ND. --, Maurice Smith, Auburn, ND. --, Stein Syverson, Memphis, ND. --, 
 Glenwood Edwards, Barton Count, ND. --, Brad Kring, Texas Tech, ND. --, Jet 
 Theriac, Florida, ND. --, Adam Martin, Memphis, ND. --, Jared Reuter, 
 McKendree, FOUL. --, Keith Baker, Alabama, FOUL. --, Jeff Rubenstein, Florida, 
 FOUL. --, Ryan Ketchum, Indiana, FOUL. 
Men Weight Throw
 1, Antonio Emperator, Florida, 19.75m, (64-09.75). 2, Cory Martin, Auburn, 
 19.51m, (64-00.25). 3, Michael Cobb, Auburn, 18.64m, (61-02). 4, Colton Hodge, 
 Auburn, 18.21m, (59-09). 5, Wil Fleming, Indiana, 17.97m, (58-11.50). 6, 
 Michael Robertson, S M U, 17.85m, (58-06.75). --, Prentiss Leaks, Garden City, 
 ND. --, Brett Canale, Mississippi, ND. --, Steven Boozer, Alabama, ND. --, 
 Kelly Jackson, Barton Count, ND. --, Calvin Thomas, Ark-Pine Blu, ND. --, Adam 
 Martin, Memphis, ND. --, Ryan McIntyre, Florida, ND. --, Matt Weisher, 
 Southern Ill, ND. 
Women 400 Meter Dash Coll Inv
 1, Sanya Richards, Texas, 51.45. 2, Dee Dee Trotter, Tennessee, 52.34. 3, 
 Raasin McIntosh, Texas, 52.63. 4, Novlene Williams, Florida, 52.92. 5, 
 Charlette Greggs, Miami, 53.49. 6, Jerrika Chapple, Texas, 53.89. 7, Patricia 
 Hall, Barton Count, 54.18. 8, Cassandra Reed, Az State, 54.45. 
Women 800 Meter Run Seeded
 1, Christiana dos Santos, Brazil, 2:03.61. 2, melissa deleon, unattached, 
 2:07.11. 3, Monica Joannes, unattached, 2:07.48. 4, Leslie Treherne, 
 Tennessee, 2:07.66. 5, Kamille Bratton, Florida, 2:07.93. 6, Aneita Denton, 
 Arkansas, 2:09.49. 7, Shannon Spaulding, Arkansas, 2:10.49. 8, Sheretta Jones, 
 Texas, 2:10.66. 9, Caitlin Reese, Auburn, 2:11.15. 
Women 1 Mile Run Seeded
 1, Brooke Novak, Tennessee, 4:42.28. 2, Tiffany McWilliams, Miss State, 
 4:42.58. 3, Amy Mortimer, Brooks, 4:43.92. 4, Jessica Eldridge, Oklahoma, 
 4:45.10. 5, Lindsay Hyatt, Tennessee, 4:45.59. 6, Alisha Williams, Western 
 Stat, 4:46.48. 7, Michelle Prowse, Oklahoma Sta, 4:47.68. 8, Londa Bevins, 
 unattached, 4:51.49. 9, Brionne Yosten, Texas Tech, 4:52.31. 10, Valentina 
 Medina, Oklahoma Sta, 4:52.78. 11, Nicole Cook, Tennessee, 4:56.12. 12, Nicola 
 Maye, Oklahoma, 4:57.15. 13, Jessica Jackson, S M U, 4:57.49. 14, Jennifer 
 McPherson, Miss State, 5:08.42. 15, Mindy Peterson, Indiana, 5:09.35. 
Women 3000 Meter Run Seeded
 1, Casey Owens, SW Missouri, 9:34.33. 2, Audrey Giesler, Indiana, 9:34.70. 3, 
 Mary Kinyanjui, Tcu, 9:39.09. 4, Heather Lee, Campbell, 9:39.54. 5, Angela 
 Homan, Auburn, 9:43.00. 6, Maureen Scott, Arkansas, 9:47.65. 7, Rachel 
 Collins, S M U, 9:49.25. 8, Jessica Gall, Indiana, 9:58.25. 9, Erin Sutton, SW 
 Missouri, 10:00.84. 10, Sarah Saffa, Arkansas, 10:09.07. 11, Zielinski 
 Katrina, Tcu, 10:16.05. 
Men 400 Meter Dash Coll Inv
 1, Jerry Harris, Tcu, 45.52. 2, Kerron Clement, Florida, 46.11. 3, Reggie 
 Witherspoon, Florida, 46.66. 4, Lewis Banda, Az State, 46.87. 5, Jason Barton, 
 Az State, 46.98. 6, Damion Barry, Auburn, 47.71. 7, Rickey Harris, Florida, 
 55.55. 
Men 800 Meter Run Seeded
 1, Jackson Langat, Tcu, 1:46.09. 2, Peter Etoot, Alabama, 1:48.02. 3, Fred 
 Sharpe, unat, 1:48.09. 4, Moise Joseph, Florida, 1:48.19. 5, Adam Davis, Rice, 
 1:48.94. 6, Brian Rue, unattached, 1:49.18. 7, Sherridan Kirk, Auburn, 
 1:49.36. 8, Jebreh Harris, Holyfield In, 1:49.73. 9, Chris Stoves, Oklahoma 
 Sta, 1:50.28. 10, Jason Morgan, Daii, 1:50.55. 11, Eric Potter, For Him Athl, 
 1:51.59. 12, Aldwyn Sappleton, Oklahoma, 1:51.78. 13, Troy Jones, Barton 
 Count, 1:53.21. 14, Daniel Pessing, Rice, 1:56.88. --, James Hatch, Arkansas, 
 DNF. --, Jeff Fedler, Alabama, DQ. 
Men 1 Mile Run Seeded
 1, Hudson de Suza, Brazil, 3:58.14. 2, Alfred Rugema, unattached, 4:01.62. 3, 
 Dalibor Balgac, unattached, 4:01.89. 4, Blake Boldon, unattached, 4:02.69. 5, 
 Bernard Manirakiza, A C U, 4:03.17. 6, Sam Vazquez, Arkansas, 4:03.59. 7, Tom 
 Burns, Indiana, 4:07.23. 8, Lucky Hadebe, Cloud County, 4:09.36. 9, Mike 
 Kebba, Portland Sta, 4:10.25. 10, Mike Taylor, Arkansas, 4:10.51. 11, Ryan 
 Botha, Arkansas, 4:14.52. 
Men 3000 Meter Run Seeded
 1, Solomon Kandie, unattached, 8:12.38. 2, Silverus Kimeli, Oklahoma, 8:16.14. 
 3, Scott Rantall, Oklahoma Sta, 8:16.69. 4, Soeren Lindner, S M U, 8:16.88. 5, 
 Ryan Ripley, Oklahoma Sta, 8:21.22. 6, David Cheromei, Butler Count, 8:21.42. 
 7, Marc Rodrigues, Cloud County, 8:23.11. 8, Greenwell Steve, Oklahoma Sta, 
 8:24.18. 9, Joe McNair, Oklahoma, 8:24.31. 10, Owain Matthews, Tulsa, 8:24.95. 
 11, Máté Nemeth, Memphis, 8:33.72. 12, David Pomies, Oklahoma Sta, 8:35.57. 
 13, Adam Perkins, Arkansas, 8:41.05. 
Men 5000 Meter Run Seeded
 1, Kyle King, Baylor Unive, 13:56.83. 2, Jason Sandfort, Arkansas, 13:59.86. 
 3, Scott Nagelkerke, Western Stat, 14:00.51. 4, Stephen Haas, Indiana, 
 14:06.29. 5, Chris Powers, Indiana, 14:13.27. 6, Alex Korir, Alabama, 
 14:17.76. 7, Mark Thompson, unattached, 14:27.65. 8, Peter Kosgei, Harding, 
 14:29.48. 9, Jacob Rotich, Harding, 14:31.19. 10, Josh Harper, Arkansas, 
 14:31.21. 11, Paul McRae, unattached, 14:35.07. 12, Mike Poe, Arkansas, 
 14:38.35. 13, Corey Presnik, Florida, 14:41.93. 14, Vincent Morogah, A C U, 
 14:46.02. 15, Jonathan Norris, unat, 14:53.33. 16, Matt Gunn, Arkansas, 
 14:57.11. 17, Luis Bordes, Arkansas, 15:05.87. 18, Eric Gross, Arkansas, 
 15:15.26. 19, Joe Byrne, Southern Ill, 15:20.11. --, Nathan Gooden, Indiana, 
 DNF. 
Men Pole Vault Invitational
 1, Jeff Hartwig, Nike  Intern, 5.71m, (18-08.75). 2, Piotr Buciarski, Nike  
 Intern, 5.61m, (18-04.75). 3, Jim Davis, Peak Perform, 5.61m, (18-04.75). 4, 
 Russ Buller, Asics, 5.50m, (18-00.50). 5, Mark Calvin, Bell Athleti, 5.50m, 
 (18-00.50). 6, Bubba McLean, unattached, 5.50m, (18-00.50). 7, Ray Scotten, 
 Southern Ill, 5.35m, (17-06.50). 8, Will Jones, Bell Athleti, 5.35m, 
 (17-06.50). 9, Paul Condron, Florida, 5.20m, (17-00.75). 9, Austin Landreth, 
 Oklahoma, 5.20m, (17-00.75). 9, Brad Tyler, unattached, 5.20m, (17-00.75). 12, 
 Chip Heuser, Florida, 5.20m, (17-00.75). 12, Mike Westlund, Una-Oklahoma, 
 5.20m, (17-00.75). 
Men Long Jump Invitational
 1, Savante Stringfellow, Nike, 8.41m, (27-07.25). 2, Osbourne Moxey, Auburn 
 Elite, 7.69m, (25-02.75). 3, Isaac Robinson, unattached, 7.52m, (24-08.25). 4, 
 Eric Walder, Ark TC, 7.30m, (23-11.50). 5, Aundre Edwards, Tcu, 7.24m, 
 (23-09). 6, Brian Johnson, Nike, 7.01m, (23-00). 7, Cleavon Dillon, Tcu, 
 7.00m, (22-11.75). 8, Maurice English, unattached, 6.89m, (22-07.25). --, 
 Jason Edwards, Houston, FOUL. 
Women Long Jump Invitational
 1, Elva Goulbourne, Auburn Elite, 6.60m, (21-08). 2, Victoria Rybalco, Nike, 
 6.19m, (20-03.75). 3, Tianna Madison, Tennessee, 6.16m, (20-02.50). 4, Jenny 
 Adams, Nike, 6.15m, (20-02.25). 5, Aisha James, unattached, 6.11m, (20-00.50). 
 6, Rose Richmond, unattached, 6.00m, (19-08.25). 7, Brenda Faluade, Miami, 
 6.00m, (19-08.25). 8, Ychlindria Spears, Texas, 5.92m, (19-05.25). 9, Cameal 
 Rhule, Florida, 5.76m, (18-10.75). 10, Luan Weekes, SW Missouri, 5.62m, 
 (18-05.25). 11, Kerri-Ann Mitchell, Arkansas, 5.50m, (18-00.50).
Razorback-Tyson Invitational - 2/13/2004 to 2/14/2004
Randal Tyson Track Complex
Univ.of Arkansas--Fayetteville, AR
Women 3000 Meter Run Tyson
 1, Sentayehu Ejigu, adidas-ETH, 8:55.17. 2, Carrie Tollefson, adidas, 8:55.36. 
 3, Shayne Culpepper, adidas, 8:55.42. 
Men Distance Medley Tyson
 1, Indiana 9:31.26. 2, Arkansas 9:32.90. 3, Rice 9:36.32. 
Women 800 Meter Run Tyson
 1, Meskeren Legesse, adidas-ETH, 2:01.03. 2, Nicole Teter, NIKE, 2:02.16. 3, 
 Hazel Clark, NIKE, 2:02.34. 
Boys 1 Mile Run Tyson
 1, Kyle Miller, TX, 4:12.16. 2, Colby Wissel, NE, 4:12.53. 3, Scott 
 MACPHERSON, TX, 4:12.56. 
Men 400 Meter Dash Tyson
 1, Alleyne Francique, NIKE-GRN, 45.90. 2, Milton Campbell, Holyfield In, 
 46.32. 3, Corey Nelson, NIKE, 46.40. 
Men 60 Meter Dash Tyson
 1, Darrel Brown, NIKE-TRI, 6.59. 2, Mickey Grimes, NIKE, 6.61. 3, Steve 
 Mullings, Barton Co-JAM, 6.65. 
Women 60 Meter Dash Tyson
 1, Gail Devers, NIKE, 7.10. 2, Debbie Ferguson, adidas-BAH, 7.20. 3, Veronica 
 Campbell, Arkansas-JAM, 7.23. 
Men 3000 Meter Run Tyson
 1, Boaz Cheboiywo, NIKE-KEN, 7:38.30. 2, Alistair Cragg, Arkansas-IRL, 
 7:38.59. 3, Daniel Lincoln, NIKE, 7:40.17. 
Women 60 Meter Hurdles Tyson
 1, Gail Devers, NIKE, 7.87. 2, Perdita Felicien, NIKE-CAN, 7.94. 3, Jenny 
 Adams, NIKE, 7.97. 
Men 800 Meter Run Tyson
 1, Berhanu Alemu, adidas-ETH, 1:45.85. 2, Osmar dos Santos, Brazil, 1:45.96. 
 3, David Krummenacker, adidas, 1:46.00. 
Men 60 Meter Hurdles Tyson
 1, Allen Johnson, NIKE, 7.56. 2, Dwight Thomas, adidas-JAM, 7.60. 3, Larry 
 Wade, NIKE, 7.64. 
Women 4x400 Meter Relay Tyson
 1, Texas 3:32.22. 2, Florida 3:33.90. 3, Miami 3:34.45. 
Men 4x400 Meter Relay Tyson
 1, T C U 3:06.03. 2, Arizona State 3:06.06. 3, Florida 3:09.36. 
Men 200 Meter Dash Tyson
 1, Tyson Gay, Arkansas, 20.64. 2, Leo Bookman, Kansas, 20.82. 3, Coby Miller, 
 NIKE, 20.94. 
Men 1 Mile Run Tyson
 1, Paul Korir, NIKE-KEN, 3:53.26. 2, Laban Rotich, adidas-KEN, 3:55.93. 3, 
 Kevin Sullivan, Reebok-CAN, 3:56.57. 
Women Pole Vault Tyson
 1, Stacy Dragila, NIKE, 4.71m, (15-05.50). 2, Jillian Schwartz, NIKE, 4.50m, 
 (14-09). 3, Kellie Suttle, NIKE, 4.40m, (14-05.25). 
Men Triple Jump Tyson
 1, Leevan Sands, Auburn-BAH, 17.02m, (55-10.25). 2, Allen Simms, Southern Cal, 
 16.73m, (54-10.75). 3, Melvin Lister, NIKE, 16.39m, (53-09.25). 
 


Track & Field Home || Release || Results || Schedule || Athletes || Coaches || Records || Facility || E-Mail
Basketball || Cross Country || Golf || Gymnastics || Soccer || Softball || Swimming || Tennis || Volleyball


All content, images, photographs, design and site architecture/html code are copyright material of the Univ. of Arkansas Women's Athletics Department, 2001.
E-Mail webmaster with questions or comments